انواع مختلفی از سانتریفیوژ ها طراحی و ساخته شده است.

۱- سانتریفیوژ افتراقی: اغلب برای جدا کردن ارگان خاصی از مجموعه سلول ها برای بررسی قسمت خاصی از سلول های بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
۲- سـانتـریفیـوژ ایـزوپیکنیـک: اغلـب بـرای جـدا کـردن نـوکلـوئیک اسید ها مانند DNA مورد استفاده قرار می گیرد.
۳- سانتریفیوژ گرادیان ساکاروز: اغلب برای تخلیص ویروس های انولوپ دار یا ریبوزوم ها مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین برای جداسازی ارگان خاصی از عصاره سلولی خام از این نوع سانتریفیوژ استفاده می شود.

‌انواع مختلفی از سانتریفیوژ آزمایشگاهی وجود دارد:

۱- میکرو سانتریفیوژ: دستگاهی است برای کار در حجم بین ۲/۰ تا ۲ میلی لیتر (میکروتیوب ها) ساخته شده، حداکثر ۹۶ لوله را می توانند پشتیبانی کنند ، طراحی کوچک و کاملی داشته و حداکثر ۳۰۰۰۰ گرم وزن دارند.
۲- سانتریفیوژ بالینی یا کلینیکی: دستگاهی است برای کاربردهای بالینی مانند لوله های انتقال خون و دارای سرعت کمتری هستند.
۳- سانتریفیوژ چند منظوره رومیزی: دستگاهی برای کار با تیوب های بزرگ و دارای تنوع بسیار زیادی هستند.
۴- سانتریفیوژ: STAND ALONE دستگاه های سنگین مانند اولترا سانتریفیوژ
بسیاری از سانتریفیوژ ها دارای سیستم خنک کننده یا بدون سیستم خنک کننده هستند.

طراحی
سانتریفیوژ آزمایشگاهی در شیمی ، زیست شناسی و بیوشیمی برای جداسازی مواد جامد ازمایع در یک سوسپانسیون مورد استفاده قرار می گیرد. مواد جامد می تواند تـرکیبـات غیـر محلـول ، بیـومـولکـول هـا ، ارگـان هـای سلـولـی یـا سلـول کامل باشد. سانتریفیوژ‌ها از نظر سرعت و ظرفیت بسیار متنوع هستند. سانتریفیوژ ها معمولا دارای روتوری هستند که در آن ۲، ۴، ۶ یا چاه های بسیار زیاد هستند که در آن ها لوله های آزمایش قرار می گیرد. زمانی که یک سوسپانسیون در یک دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد ، مواد جامد در ته لوله آزمایش ته نشین می شوند و باعث ایجاد یک دیواره مخلوطی می شود. این دیواره باعث می شود تا مایع رویی به آسانی از سوسپانسیون جدا شود.

به طور کلی دو نوع روتور وجود دارد:
‌روتور با زاویه ثابت: این روتور ها محکم و کوچک هستند و معمولا از آلومینیوم ساخته می شوند. در آن‌ها چاهک هایی با زاویه ثابت (برای نمونه با زاویه ۴۵ درجه) تعبیه شده است که محل قرار گیری تیوب های نمونه است.

‌روتور چرخشی یا روتور افقی: روتور شبیه صلیب است و به آن سطل هم گفته می‌شود. در این سطل تیوب های مختلفی می تواند سانتریفیوژ شود .
‌روتور توسط درب روتور بسته می شود. روتور در داخل چمبری قرار دارد که توسط درب فلـزی سـانتـریفیوژ پشتیبانی می شود. درب باز مانع از چرخش موتور روتور می‌شود. در زمان سانتریفیوژ درب قفل می شود درب بسته باعث حفاظت فرد در برابر برخورد با روتور می شود که با سرعت بسیار بالا در حال حرکت است . محفظه روتور و درب روتور طوری طراحی شده اند که در صورت شکستن لوله ها حتی در حداکثر سرعت ، هیچ خطری فرد آزمایش کننده را تهدید نمی کند. قبل از سانتریفیوژ ، باید لوله‌های موجود در روتور با استفاده از بلانک یا سایر نمونه ها بالانس شود. با توجه به اهمیت این موضوع امروزه سانترفیوژ ها به حس گر تشخیص عدم تعادل خودکار مجهز شده اند.
بسیاری از سانتریفیوژ ها دارای سیستم خنک کننده یا بدون سیستم خنک کننده هستند. شرکت های مختلفی با برند های مختلف انواع سانتریفیوژها را روانه بازار می‌کنند که از مهمترین آن ها می توان به Eppendorf , Thermo-Heraeus , Thermo-Sorvall, Hettich, Beckmann-Coulter یا Sigma اشاره کرد.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط رضا جعفرپور
بارگذاری در پزشکی و بیوتکنولوژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

کسب مقام سوم توسط مدوفیل در جشنواره تیتر ۱۰

در اختتامیه دهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی که در دانشکده پزشکی شهید بهشتی ته…