روز به روز برقدرت گوشی‌های هوشمند افزوده می‌شود. پردازنده‌ی بهتر،دوربین بهتر،کیفیت صفحه‌ نمایش بهتر.ولی دربین این همه بهبود، یک مشخصه است که به ندرت می‌بینیم. باطری بهتر. موجب اذیت است که شما هوشمندترین گوشی همراه دنیا را داشته باشید ولی نهایتا ۳-۴ ساعت بتوانید استفاده‌ی مفید از آن بکنید. شرکت‌های فناوری در خوشبینانه‌ترین حالت به این می‌بالند که با وجود بهبودهای سخت‌افزاری، عملکرد باطری بدتر نشده است.

 

 

 

کالیبره کردن باترى دستگاه هایى که بیش از ۶ ماه کارکرد دارند الزامى است!

کالیبره باترى به معناى احیاى مجدد باترى و استفاده حداکثرى از آن است. بسیارى از افراد به اشتباه فکر میکنند روش صحیح شارژ کردن دستگاه این است که ابتدا شارژ دستگاه خودشان را به حداقل رسانده و سپس آن را تا ١٠٠ درصد کامل کنند! این غلط ترین رویه اى است که براى باترى هاى لیتیوم پلیمر نسل هاى جدید به کار گرفته می شود. چون شما در حقیقت کالیبره باترى خود را از بین میبرید !!

 

کالیبره باترى چیست ؟

عمر باتری ‌های کنونی بر اساس تعداد سیکل ‌های آن ها تعیین می‌شود. منظور از هر سیکل باترى یعنى ۱۰۰ درصد شارژی است که در باتری انجام می‌گیرد. برای مثال شما اگر یک بار گوشی را از ۳۰ تا ۷۰ درصد و سپس از ۱۰ تا ۷۰ درصد شارژ کنید مجموع آن ها ١٠٠ می شود در نتیجه شما یک سیکل را طی کرده ‌اید. پس هیچ فرقى نمی کند که شما حتما یکبار از ٠ تا ١٠٠ آن را در شارژ نگه دارید یا در دو مرحله شارژ کنید.

با انجام ‌شدن هر سیکل، عمر باتری به میزان جزئی کم می‌شود و با افزایش تعداد سیکل ها، مجموع این مقادیر عدد چشمگیری می‌شود و حتی می‌تواند تا ۲۰ % از ظرفیت باتری تان را از بین ببرد. تنها راه احیا مجدد باترى و استفاده حداکثرى از آن کالیبره کردن باترى است.

 

 

با طی‌شدن این سیکل‌های متعدد باطری از توازن عملکرد خود خارج می‌شود. در این مرحله کاری که باید انجام شود کالیبره‌کردن است. کالیبره‌کردن عملی است که هر چند وقت یک بار باید روی باطری انجام گیرد تا مطمئن شویم از ظرفیت باطری نهایت استفاده می‌شود. برای این کار:

۱- از گوشی خود استفاده کنید تا زمانی که باطری آن به صفر رسیده و خاموش شود.

 

۲- گوشی خود را به شارژ زده و اجازه دهید بی‌وقفه تا ۱۰۰ درصد شارژ شود.

 

۳- پس از رسیدن به این میزان از شارژ، اجازه دهید گوشی تا یک ساعت دیگر نیز در شارژ باقی بماند.

 

۴- سپس دوباره از گوشی خود به طور عادی استفاده کنید تا باطری آن به صفر رسیده و خاموش شود. دقت کنید که در طی این روند اصلاً گوشی را شارژ نکنید.

 

۵- پس از خاموش‌شدن، دوباره گوشی را به شارژ متصل کرده و اجازه دهید تا ۱۰۰ درصد شارژ شود و پس از رسیدن به ۱۰۰، یک ساعت دیگر در شارژ باقی بماند. سپس گوشی را از شارژ قطع کنید.

 

پس از طی‌کردن این مراحل باطری شما کالیبره‌ شده و می‌توانید مطمئن باشید که تا زمانی که دوباره کالیبره‌ کنید از حداکثر ظرفیت باطری استفاده می‌شود. برای این که در هنگام استفاده نیز حفظ سلامت باطری تضمین شود نیاز دارید که یک نکته‌ی دیگر را نیز رعایت کنید. همانطور که در ابتدای پست اشاره شد، عمر باطری گوشی شما وابسته به تعداد سیکلی است که برای شارژ شدن طی کرده است. گفته می‌شود برای این که این تعداد سیکل در گذر زمان در حداقل مقدار باقی بماند، سعی کنید شارژ باطری خود را مابین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید. یعنی تا حد امکان نه زیادتر از ۸۰ و نه کمتر از ۳۰ درصد. با رعایت مداوم دو نکته‌ی فوق می‌توانید مطمئن باشید که بهترین رفتار برای حفظ سلامت باطری خود را اتخاذ کرده‌اید و می‌توانید حداکثر استفاده را از ظرفیت آن بکنید.

 

 

با مدوفیل به روز باشید!

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط مهدی قادرزاده
بارگذاری در الکترونیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

کالبد شکافی دسته های مختلف بازی! (اینفوگرافی)

  با مدوفیل به روز باشید! …